Bebekte Kaka Rengi

Aralık 2, 2012 No Comments »

BEBEKTE DIŞKI RENGİ
Bebeğinizin dışkı rengi değişebilir. Sarı, turuncu yada yeşil tonlar bebeğinizin dışkısında fark edilebilen renklerdir. Bu renklerin ne anlama geldikleri, hangi durumlarda ortaya çıktıkları ve tehlikeli renklerin veya rengi ne olduğunu bilmek ebeveyn olarak önemlidir.

DOĞDUĞUNDA….

Yeni doğan bebeğin ilk dışkısına “mekonyum” adı verilir. En geç 2 gün kadar sonra bebeğiniz ilk dışkısını yapacaktır. Mekonyum bebeğin anne karnında iken bebeğin bağırsaklarının oluşumu esnasında meydana getirilir. Kısacası mekonyumun kelimenin tam manası ile dışkı olduğunu söyleyemeyiz.

Mekonyum genellikle koyu tonda (yeşil yada siyah) ve yapışkan (mukuslu) kıvamlıdır. Bebekten bebeğe değişmekle birlikte tipik olarak beş yada on gün arasında sürebilir. Alışık olunan dışkı renginden farklı olması sizde endişe uyandırabilir. Fakat tamamen yersizdir.

DİĞER DIŞKILAR

Bebeğinizin diğer dışkılarında ise ilk dışkı renginden farklı tonda renkler fark edilir. Genellikle alınan gıdalara bağlı olarak renkler değişebilir. Anne sütü alan bebekler genelde sarı tonda kaka yapar. Kaka cıvık ve merhem kıvamındadır. Bu arada, anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az kaka yapabileceğini unutmayın.

Şayet bebeğinizi emziremiyor ve mama ile besliyorsanız kaka rengi anne sütü beslenen bebeklerinki gibi olmayabilir. Bu durumdaki kaka rengi genellikle daha da sarı, koyu kıvamlı ve pis kokabilir. Günde iki yada üç kez kaka yapabilirler. Beslenmeye göre renk yelpazesi kahverengine dönüşebilir.

VE DİĞER KAKALAR….

Bebeğinizin beslenmesi kaka rengini belirler. Yeşil sebzeler almışsa yeşil tonda yada demir takviyesi kullanıyor ise siyah kaka yapabilir.

RENKLERİN DİLİ

Bebeğinizin rahatsızlığı olduğunda çocuk doktorunuz kaka renginde bir değişiklik gözleyip gözlemediğinizi sorabilir. Çünkü, klinik olarak kakanın da bir dili bulunmaktadır.

Koyu yeşil tonlarda yapışkan olması ve buna bebeğinizin hırçın ve ağlama durumu eşlik etmesi bebeğinizin rahatsız olduğu anlamına gelebilir. Kısacası bebeğinizin rahatsız olması durumunda kaka renginin değişmesi doğaldır. Siz bunu fark edip gerekli tedavileri bebeğinize almalısınız.

İşte, birkaç örnek;

  • Bebeğiniz ishal ise altı defadan fazla dışkılama ve yeşil veya koyu yeşil renkli.
  • Bebeğinizin kakası açık gri ise sindirim sisteminde bir problem olabilir. Muhtemelen safra…
  • Bebeğinizin dışkısındaki kan izleri özellikle de açık renkli ise makattaki (anüs) bir kanamaya işaret eder.

Leave A Response