Gebelik 13. Hafta

Aralık 2, 2012 No Comments »

Gebelikte 13. Hafta

Hamileliğinizin 13. Haftasında hala hamile olduğunuza inanamıyorsanız veya istem dışı hamilelik yaşıyorsanız ultrason sonucu bebeğinizle ilk kez karşılaştığınızda bu sizin için inanılmaz bir deneyim olacaktır. Şüphelerinizde emin oldunuz artık bir bebeğiniz olacağını biliyorsunuz.

İlk üç aylık dönemi atlattınız ve düşük riskinin olduğu sıkıntılı ve zor bir dönemi atlattınız. Bundan sonra daha rahat ve huzurlu bir hamilelik yaşayacaksınız. Doktor kontrollerinde başka hamile bayanlarla bir arada olup aynı ortak paydayı paylaşmak sizi daha da rahatlatacaktır.

Hamileliğin 13. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Daha öncesinde bir hamilelik geçirdiyseniz bu hamileliğiniz öncekine nazaran fiziksel olarak hamile olduğunuz anlaşılacaktır. Bunun sebebi önceki hamileliğinizden dolayı vücudunuzun ikinci hamileliğe daha çabuk adapte olmasıdır.

Hamileliğinizin 13. Haftasında sindirim sistemiyle ilgili sorunlarınız devam edecektir. Bunun sebebi Progesteron hormonudur. Bağırsaklarınızdaki tembellik ve ağırlık hissinden kurtulabilmek için lifli gıdalar, taze meyve suları özellikle erik ve portakal suyu, bol egzersiz, su, kepekli un ve tahıllı gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Bu sıkıntıları gidermek için doğal yöntemleri deneyin ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Hamileliğinizin üçüncü ayını bitirdiğiniz halde 13. haftada hala mideniz bulanıyorsa daha sık aralıklarla yemek yerseniz bu sorunu aşarsınız. Sık aralıklarla yemek yemeniz kan şekerinizin düşmesine engel olacaktır.

Hamileliğiniz ilerledikçe karın bölgeniz git gide daha da yuvarlaklaşıp şekillenecek, greyfurt büyüklüğündedir.  Fakat bu durum kıyafetlerinizde baştan aşağı bir değişiklik yapmanızı gerektirmiyor henüz. Sadece şu anki bedeninizden bir beden büyük kıyafetler giyinmenizi öneririz.

Hamileliğin 13. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Hamileliğinizin bu dönemine dek sürekli kendinizle ve bebeğinizle ilgilenip eşinizi biraz ihmal ettiyseniz enerjinizin yerine gelmesiyle beraber eğlenip zaman geçirmeniz gerekiyor. Çünkü eşiniz de zor bir dönemden geçiyor ve size ihtiyacı var.

Hamileliğin 13. Haftasında göğüslerinizin büyümesi sizi rahatsız edebilir ve bunun için geniş kıyafetler giymenize sebep olabilir. Fakat bu çok etkili bir yöntem değildir. Bu durumu bu kadar dert etmeyin göğüsleriniz doğacak olan bebeğinizi beslemeye hazırlanıyor. Bir müddet sonra hem siz hem de çevrenizdekiler bu duruma alışacaktır.

İlk üç aylık kritik ve sizin için tuhaf olan dönemi atlattıktan sonra hem ruhsal hem de fiziksel olarak hamileliğe alışmaktasınız. Bulantılarınız bitmiş, sık tuvalete gitmeleriniz bir müddetliğine sona ermiştir. Artık tam olarak hamileliğe alıştınız.

Hamileliğin 11. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Hamileliğin 13. Haftasında doğumdaki ilk ağlayışını duymak için sabırsızlandığınız bebeğinizin ses telleri oluşuyor. Birçok anne adayı doğumda bu çığlığı duyunca sevinç gözyaşları dökerler.

Bebeğiniz büyümeye devam etmekte. Beyin, kaslar ve sinirler arasındaki bağlantılar oluştu ve bebeğiniz serbest bir şekilde hareket edebiliyor. Değişik pozisyonlar alıp kendini çekme, itme ve dönme hareketleri yapmak için kaslarını kullanıyor.

Hamileliğin 13. Haftasında şeftali büyüklüğünde bir bebeğiniz var artık. Bebeğinizin vücudu tüylerle kaplı ve bu tüyler onun amniyon sıvısı içinde yüzerken cildinin korunmasını sağlar.

Hamileliğin 13. Haftasında Tavsiyeler

Hamileliğin 13. Haftasından sonra daha rahat etmek istiyorsanız hamilelik elbiseleri almaya başlayabilirsiniz. Bu alışverişi eşinizle beraber yapmanız hem stres atmanıza hem de birlikte güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Bu haftadan sonra yanınızda mendil taşımaya başlayın bunun sebebi soğuk algınlığı değil nazal konjestiyon olabilir.  Kulak tıkanıklığı ve burun kanamaları görülebilir. Bunların sebebi mukozaları besleyen kan damarlarındaki kanın artmasıdır. Bu hamile bayanlarda olabilecek muhtemel durumlardandır.

İştahınızın yerine gelmesiyle bebeğinizi beslemek için normalden fazla yemek yememenizi tavsiye ederiz. Önemli olan çok yemek yemeniz değil yediklerinizin besin değerinin zengin olmasıdır. Çünkü doğum esnasında alacağınız kiloları doğum sonrasında vermeniz zor olacaktır.

Hamileliğiniz boyunca almanız gereken kilo ortalama 10-12kg civarındadır. Sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalar tüketin ama ara sıra kendinizi ödüllendirmekten de geri kalmayın.

Leave A Response