Gebelikte 12. Hafta

Aralık 2, 2012 No Comments »

Gebelikte 12. Hafta

Gebeliğin 12. Haftasıyla beraber hamileliğinizin en kritik ve yorucu olan üç ayını atlatıp rahatlayacağınız bir döneme gireceksiniz. Bundan sonraki haftalarda düşük riskinizin azalması; bulantı, kusma ve halsizlik gibi rahatsızlık veren durumları atlattığınız için daha huzurlu bir dönem sizi bekliyor.

Hamileliğinizin bu haftasında iştahınız yerine gelmeye başlayacak, aş ermeye başlayacaksınız. Belki de hamileliğin en güzel yönlerinden biri de budur. Eşinizin distance ve bebeğinize olan düşkünlüğü sizi şımartıp moralinizi yükseltecektir.

Hamileliğin 12. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğinizin 12. Haftasında sık tuvalete gitmekten kurtulacaksınız. Önceki haftalarda leğen kemiklerine inmiş olan rahminizin yukarı doğru çıkmasıyla dar alanda sıkışıp kalan idrar torbanıza yer açılacak ve daha sık tuvalete gitmenize gerek kalmayacaktır. İdrara sıkışık ve sırt üstü yatar pozisyondayken rahminizi hissedebilirsiniz. İşte bebeğiniz orda ve büyümeye devam ediyor.

Hamileliğiniz ilerledikçe kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissetmeye başlayacaksınız. Hamileliği hem ruhsal hem de fiziksel yönden alıştığınız için enerjiniz geri gelmeye başlayacak.

Yüzünüzdeki sivilceler de geçeceği için cildiniz daha parlak ve güzel bir görünüm alacaktır. Hormonların kan miktarını da artmasıyla cildiniz berraklaşacaktır.

Ruhsal yönden rahatlayıp mutlu olsanız bile sebepli sebepsiz ağlama krizleri geçirebilir sonra birden bire gülmeye başlayabilirsiniz. Korkmayın bütün bunların sebebi de alçak hormonlardır. Normal zamanlarda yapmadığınız her şeyin suçlusu olarak hormonları sebep gösterebilirsiniz çünkü bütün bunları distance yaptıran hamilelik sonucu salgılanan hormonlardır. Eşinize bu durumun hamilelikle alakalı olduğunu doğumdan bir süre sonra geçeceğiniz söylemenizi tavsiye ederiz.

Göğüs başlarınızın rengi koyulaşır ve vücudunuzun bazı bölgelerinde koyu renkli lekeler görülebilir. Bunların hepsi hamilelik sonucu salgılanan hormonlardan kaynaklanır ve doğumdan sonra yok olacaktır.

Hamileliğin 12. Haftasında uyku durumuna geçen cinsel isteklerinizde de artış meydana gelecektir. Eşinizi her zamankinden daha çekici görmeye başlarsınız. Kendinizi daha enerjik hissetmeniz ve organlarınıza daha fazla kan gitmesi bunlara sebep olmaktadır. Erken doğum riskiniz yoksa hamilelik sırasınca cinsel ilişkiye girmeniz herhangi bir problem yaratmayacaktır. Bu durumun bebeğinize zarar vermesinden korkuyorsanız bu düşüncenizden vazgeçin çünkü bebeğiniz gayet iyi ve korunaklı bir şekilde amniyon sıvısı içerisinde büyümeye devam etmektedir.

Hamileliğin 12. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Hamileliğin 12. Haftasında bebeğiniz çok küçük olmasına rağmen sürekli hareket ediyor, bükülüyor, tekme atıyor ve dönüyor olacaktır. bu hafta hareketlerini fazla hissetmeyebilirsiniz bunun sebebi bebeğin bel kemiğinin üstünde bulunmasından kaynaklanır. Büyüdükçe ve rahim duvarına baskı yapmaya başladıkça hareketlerini daha belirgin hissedeceksinizdir. İlk zamanlar her hareketi sizin korkup paniğe kapılmanıza sebep olsa da bu duruma alışacak ve mutlu olacaksınız.

Bebeğinizin boyu hamileliğin 9. Haftasına göre iki kat artmış durumdadır. Boyu yaklaşık olarak 6-6.5cm civarındadır.

Bebeğinizin göz kapakları halen kapalı durumdadır ve başparmağını emmeye başlayabilir. Buradan da anlayacağımız gibi bebeğin emme refleksi doğuştan gelmektedir.

Gebeliğin 12. Haftasında bebeğin kemik iliği; vücudunun hastalıklarla mücadele etmesini sağlayan, bağışıklık sisteminin temel yapısını oluşturan akyuvarlarını üretmeye başlar.

12 ila 18. Haftalar arasındaki bu dönem bebeğinizin beyin gelişimi için oldukça önemli bir dönemdir. Bebeğinizin hipofiz salgı bezi de çalışmaya ve kendi hormonlarını üretmeye başlayacaktır. Bebeğinizin özürsüz ve sağlıklı olabilmesi için alkol ve tütün mamullerinden uzak durmanız gerektiğini bir kez daha belirtmemiz gerek.

Hamileliğin 12. Haftasında bebeğinizin bağırsakları kasılıp gevşeme hareketlerini gerçekleştirerek doğum sonrası sağlıklı sindirim için bol pratik yapmış olacaktır. ilk bağırsak hareketleri önemli dir fakat bunun ne olduğunu anlayabilmeniz için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.

Bebeğin plasentası oksijen ve besin maddelerini süzerek çok önemli olan görevini yerine getirmektedir. Plasenta annenin bebeğini büyütürken en önemli yardımcısıdır.

Hamileliğin 12. Haftasında Tavsiyeler

Hamileliğin 12. Haftasında bebeğinizle hala konuşmuyorsanız artık onunla diyaloga geçmeye başlamalısınız.

İkinizin sağlığını bozacak yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Hiç sevmediğiniz fakat bebeğinizin gelişimi için gerekli yiyeceklerden kaçınmayın ve onları bebeğiniz için tüketmeye devam edin unutmayın ki içinizde sizden bir parçanın büyüyüp sağlıklı bir birey olması için bu besinle gerekli.

Dondurulmuş, hazır, hormonlu, pişirilmemiş gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin oksijen alışını zorlaştıracak egzersizlerden kaçının, daha rahat ve basit egzersizler yapmaya özen gösterin. Koşu, oksijen oranı düşük yüksek yerlere gitmek, dalmak gibi faaliyetler bebeğin oksijen alışını zorlaştırır bu yüzen doğum sonuna kadar bu tür etkinlikleri erteleyin. Unutmayın ki bu geçici bir durum ve doğum sonrasında normal yaşamınıza geri dönebileceksiniz.

Düzenli olarak yürüyüş yapmanız da doğumda daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Bol bol su içmenizde doğum esnasında yararınıza olacaktır.

Leave A Response