Gebelikte 14. Hafta

Aralık 2, 2012 No Comments »

Gebelikte 14. Hafta

Hamileliğin 14 haftasında ileride bedeniniz daha da ağırlaşmadan doğum öncesi egzersiz programlarına yazılmanızda fayda var. Bu programlarda leğen kemiği güçlendirici hareketler 14. haftada en ihtiyacınız olan egzersiz türüdür. Eğer bu programlara katılmayı düşünürseniz distance tavsiyemiz sizin gibi hamile bir bayan arkadaşınızla katılmanızdır. Eşinizden sonra sizi en iyi anlayacak kişi yine sizin gibi bebek bekleyen bir anne adayıdır.

Hamileliği üç zaman dilimine ayırınca şuan da siz ikinci üç aylık dönemin ilk haftasındasınız. Anne adaylarının en rahat olduklarını iddia ettikleri bir dönemdesiniz. Karnınız henüz sizi yoracak kadar büyümemiştir ve bulantılarınız geçmiş ya da geçmek üzeredir. Kendinizi daha iyi hissedeceğiniz hormonlar salgılandıkça kendinizi daha enerjik ve zinde hissedeceksiniz.

Hamileliğin 14. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 14. Haftasında biraz unutkanlık yaşayabilirsiniz. Yine bütün bunların sorumlusu hormonlardır.Östrojen hormonu yüzünden vücudunuzdaki lekeler daha da artacaktır. Yüzünüzde koyu bir maske varmış gibi yüzünüzün rengi değişir. Bunun bir diğer sebebi de verbal yoldan alınan kontraseptif adındaki haptan da kaynaklanabilir. Eğer hiç possibility kullanmadıysanız bunun sebebi östrojen hormonudur ve merak etmeyin bu durum geçici bir durumdur.

14. haftada karnınız bazı günler olduğundan daha şiş görülebilir bunun sebebi de muhtemelen tembelleşen bağırsaklarınızdır. 13. Haftada da dediğimiz gibi bu durum gayet normaldir. Eğer bu şişlik sizi çok rahatsız ediyorsa bağırsaklarınızı rahatsız eden ve şişkinlik hissine sebep olan gıdaları daha az tüketmeye çalışmalısınız.

Karnınız büyüyüp kilo aldıkça bu kiloları nasıl vereceğim gibi endişeleriniz artabilir. Bu durum canınızı sıkıp strese girmenize sebep olacaktır. Tek yapmanız gereken az ve sık yemek yemektir. Çok yemek yerine kaliteli gıdalarla beslenmelisiniz. Bu durumda hem bebeğiniz yediklerinizle büyüyecek hem de siz aşırı kilo almamış olacaksınız. Bunun dışında yürüyüş gibi hafif egzersizlere devam etmenizde aşırı kilo almanızı engelleyecektir.

Piercing kullanan bir anne adayıysanız karnınızdaki piercingi şimdilik çıkarmalısınız, çünkü karnınız büyüdükçe giysilerinize takılıp sizi rahatsız edecektir.

Hamileliğin bu döneminde kendinizi hıçkırıklara boğulmuş gözyaşları içinde bulabilirsiniz veya birden bire kahkaha atarken bulmanız gayet normaldir. Başta distance ve çevrenize tuhaf gelen tüm durumlara ileride alışacaksınız. Çünkü bunların tek sorumlusu sürekli çalışmakta olan hormonlarınız. Bütün anne adaylarında bu tür duygusal dalgalanmalar olmakta.

Hamileliğin 14 haftası ve sonrasında ateş basma durumları hissederseniz bunun sebebi olması sonucu dolaşım sisteminizdeki kan hacminin fazla olmasıdır. Bundan sonraki alyuvar sayınız hamile olmadan öncesine göre çok daha fazladır. Tahıl, yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızı et gibi demir içeriği yüksek besinler tüketip bu durumu desteklemelisiniz.

Rahminiz öne doğru değil de arkaya dönükse 14. Haftada dikleşebilir. Rahminizin bu durumu idrarınızı yaparken sizi rahatsız edebilir. Bu konuyla ilgili herhangi bir problem yaşarsanız doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Hamileliğin 14. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Bebeğinizin kalp atış hızı sizinkinin yaklaşık iki katı kadardır. Düzenli gittiğiniz muayenelerde bebeğinizin kap atışlarını duyduğunuzda sizinkinden daha hızlı olduğunu anlarsınız.

14 haftada bebeğin boyun kısmı belirginleşmeye başlar. Çenesi belirginleşir ve kulakları olması gereken yerde gelişimini sürdürmeye devam eder.

Hamileliğin 14. Haftasında bebeğinizin saçları da çıkmaya başlayabilir. Ayrıca bebeğin gözkapakları hala kapalıdır. Gözleri tam olarak gelişmesine rağmen gözkapakları göze yapışık vaziyettedir. Bunun sebebi gözlerini tahriş edebilecek her şeyden korunmasını sağlamaktır, çünkü gözleri oldukça hassastır.

Eğer hamileliğiniz ikiz gibi çoklu bir hamilelikse karnınız beklediğinizden daha büyük olacaktır çünkü orda bir değil iki veya daha çok bebek büyümeye çalışmaktadır. Bebeklerin sayısı da ultrason ile görülebilecektir.

Bebeğiniz her geçen gün biraz daha büyüdüğü için ileriki haftalarda karnınızdaki kıpırdanmaları daha iyi hissedebileceksiniz. Kıpırdanmalar dışında bebeğiniz artık somurtma ve gözlerini kısma gibi yüz hareketleri de yapmaktadır.

Hamileliğin 14. Haftasında Tavsiyeler

Hamileliğiniz esnasında acıktığınız gibi yemek yemenizi tavsiye ederiz, az ve sık yemeniz kan şekerinizi dengede tutmanız için gerekli.  Bu dönemde kilo aldım diye diyet falan yapmayı düşünmeyin bu durumda bebeğinize zarar vermiş olacaksınız. Diyet yapma zamanı değil bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olma zamanı.

Eğer kendinizi daha iyi hissedecekseniz kısa bir tatile çıkmak hem distance hem de eşinize iyi gelecektir. Bavulunuzu toplayın ve tatilin tadını çıkarın, çünkü siz bunu hak ettiniz. Tabi tatile gitmeden doktorunuzdan da seyahatin sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından sakıncalı olup olmadığını öğrenmeniz de şart.

Eğer tatile çıkamıyorsanız alışverişe gidip kendinize zaman ayırmanız da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hala gidip hamile kıyafeti almadıysanız şimdi tam zamanı derim.

Bol su içmeye, lifli besinle tüketmeye, taze meyve suyu içmeye, yeterli kalsiyum almaya ve tahıllı gıdalar tüketmeye özen göstermeniz gerektiğini de unutmayın.

Leave A Response