Gebelikte 16. Hafta

Aralık 2, 2012 No Comments »

Gebelikte 16. Hafta

Hamileliğin 16. Haftasında artık ayakları daha sağlam yere basan, kötü düşünceleri ve endişeleri yenebilen daha kontrollü bir anne adayısınız. Enerjinizin yükselmesiyle kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissedeceğiniz bir dönemdesiniz. Gitgide ağırlaşan vücudunuz tempolu ve uzun bir günün ardından ayakta çok kalmanızın sonucu olarak yorgun ve bitkin hissetmeye devam edecektir.

Doğum izni ile ilgili araştırmalar yapıp işe başlayana kadar geçecek olan dönemle ilgili olarak planlar yapmaya başlamalısınız. 16. haftaya kadar en az 2 kez doktor kontrolünden geçmiş olmanız gerekir. Kontrol amaçlı özel kan testleri yapılır. Eğer doktorunuz daha önceden bu testleri yaptırmadıysa doktorunuza başvurup bu testleri yaptırmalısınız. Bu tür kan testleri hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için gereklidir.

Bu testlerin arasında neler mi var? İşte bu testlerin bazılar: kan sayımı, kan grubu ve belli hastalıklara karşı bağışıklık testleri. Bunlar önemli ve yapılması gereken basit testledir. Bebeğinizin gelişimini merak ediyor ve bununla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız bebek gelişimiyle ilgili kitaplar okumanızı tavsiye ederiz. Eğer bu ilk doğumunuz değilse kardeşiyle beraber bu kitapları okumanız iki kardeş arasında bağ kurmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Kromozom problemleri yaşayan bir bebeğe sahip anne kategorisine giriyorsanız doktorunuz sizden Amniyosentez veya Koryonik Villus testlerinden birini yapmanızı isteyebilir. Bu testin yapılması önceki haftalarda da muhtemeldir fakat 16. Hafta ve sonrasında yapılması daha kesin sonuçlar verir. Bebeğinizin ve plasentanın anne karnındaki konumlarını kontrol etmek için yapılan bu testler sonucunda doktorunuz ultrason tetkiki de isteyebilir.

Hamileliğin 16. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 16. Haftasında hala kabızlık hissi yaşamanız normaldir çünkü bağırsaklarınızın çalışmasında bir yavaşlama vardır. Bu durumu gidermek için posalı gıdalar ve bol sıvı tüketmenizde yarar vardır. Su, posalı yiyecekler, meyve ve sebze, tahıllı besinler, bol egzersiz bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı gibi sindirimi de kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

Hamileliğin 16. Haftasıyla beraber kasıklarınızın iki yanına keskin ağrılar girebilir. Bu ağrılar korkacak bir durum değildir sadece karın kaslarının büyümeye tepkisidir. Uzun süre ayakta kalmaktan ve ani hareket yapmaktan kaçınmalısınız. Eğer işiniz buna uygun değilse üstlerinizden daha hafif tempolu işler yapmayı talep edebilirsiniz.

Diş etlerinizin hassaslaşmasıyla her dişlerinizi fırçalamanızda diş eti kanması olduğunu fark edersiniz. Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirmenizde ve yumuşak tipte olanları kullanmanız diş etlerinizin kanamasını bir miktarda olsa azaltacaktır. Düzenli olarak diş hekiminize gitmenizde yarar vardır. Diş çürüklerini engellemek için günde 2 kez dişlerinizi fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ve diliniz fırçalamayı ihmal etmeyin. Böylelikle daha sağlıklı dişlere sahip olacaksınız. Diş eti iltihaplarının erken doğuma sebep olan faktörlerden biri olduğunu bilmenizde yarar var. Bu yüzden ağız ve diş sağlığınıza her zamankinden daha fazla özen göstermenizde yarar var.

Hamileliğinizin ilerlemesiyle sürekli olarak bebeğinizi düşünüp ilerisiyle ilgili planlar yaparken bulabilirsiniz kendinizi. Bu sizin unutkan ya da dalgın olmanıza sebep olabilir. Unutmayın ki bunları hisseden ilk anne adayı değilsiniz ve bu durum normal bir süreçtir. Rahmin kalça kemiğine uzaklığını yaklaşık olarak 16 santimetre civarındadır. Bu da etraftakiler tarafından hamile olduğunuzun anlaşılması anlamına gelir. Annelik duygularıyla beraber annenizi artık daha iyi anlayacak ve geçmişteki davranışlarından dolayı ona daha hak vereceksiniz. Bebek sahibi olmak aynı zamanda annenizle aranızdaki bağı daha da güçlenmesine sebep olacaktır.

Vajinal akıntınız varsa bunda artış olabilir. Her vajinal akıntı enfeksiyon belirtisi değildir. Vajinanın üretmiş olduğu mukus enfeksiyondan koruyucu özelliğe sahiptir. Hamilelikte şeffaf veya süt beyazı bir akıntı olması normaldir, akıntınız koku ve kaşıntı yapmıyorsa enfeksiyon yok demektir. Aksi durumda doktorunuza danışınız.

Hala bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz 16. Haftadan sonra içinizdeki kıpırtıları hissetmeye hazırlıklı olun. Bu oldukça muhteşem bir duygudur. Bu haftalardan sonra hem kendinizi hem de bebeğinizi riske atacak durumlardan kaçınmanız gerekecektir.

Hamileliğin 16. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Bebeğiniz her geçen gün daha da hareketleniyor.

Eğer ilk hamileliğinizse bu hareketliliği hala fark etmeyebilirsiniz, fakat daha önce de bir hamilelik geçirdiyseniz bebeğinizin hareketlerini şimdiden hissetmeye başlayabilirsiniz. Hamileliğin ilerlemesiyle bebeğiniz bu haftalarda göbek kordonunu bulup tutacaktır. Bu tutuş ona zarar vermez bu sizi korkutmasın. Bebeğiniz dudaklarını oynatmaya başlar, ağzını açıp kapatabilir ve yutkunma eylemleri yapmaya başlar. Bebeğinizin çevresini saran amniyon sıvısı sürekli olarak yer değiştirdiği için bebeği koruyup desteklemektedir.

Hamileliğin 16. Haftasında bebeğinizin gözlerini hareket ettirmesini sağlayan göz kasları çalışmaya başladığı için bebeğiniz gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Gözleri hala kapalı olan bebeğinizin, içerisinde yüzdüğü sıvı sebebiyle gözüne gelen ışığa gözlerini yumma tepkisi verir.

Hamileliğin 16. Haftasında Tavsiyeler

Hamileliğin 16. Haftasında ve bundan sonraki haftalarda cildinizi yaşlandıran ve yakan güneş ışınlarına maruz kalmaktan sakınmalısınız. Güneş ışınları cildinizdeki sivilce ve lekelerin rengini daha da koyulaştırır.

Cildinizi güneşten korumak için güneş kremleri kullanabilirsiniz. Bu tür kremleri kullanmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır. İleride bebeğinize hatıra bırakmak istiyorsanız bebeğinizin ultrason görüntülerini, kendinizin ve eşinizin resimlerinden oluşan bir albüm hazırlayabilir ya da ileride çocuğunuza izletebileceğiniz bir dizi video çekebilirsiniz. Bu hem eğlenceli hem de değişik bir deneyim olacaktır sizin için. Başka çocuklarınız varsa ve hala onlara bir kardeşleri olacağını söylemediyseniz işte bu dönem bunu söylemenin tam zamanı. Kardeşiyle iletişime geçmesi doğum sonunda meydana gelebilecek kıskançlıkları da önleyecektir.

Eğer hamileliğiniz kış aylarında geçiyorsa ve zayıf bir bünyeye sahipseniz hold olmamak için aşı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Grip aşıları hamilelikte bebeğe zarar vermez annenin hastalıktan korunmasına yardımcı olur. Bu dönemi daha rahat ve huzurlu geçirmek için kitap okumanızda, sizi rahatlatacak yürüyüş gibi hafif egzersizler yapmanızda, sağlıklı ve dengeli beslenmenizde yarar vardır.

Leave A Response