Gebelikte 24. Hafta

Aralık 2, 2012 No Comments »

Gebelikte 24. Hafta

Artık kendinizi çok farklı hissediyorsunuz.. Çizgileriniz daha yuvarlak gebeliğin 24. haftasında baldırlarınız, kalçanız, karnınız ve kollarınız eskisine göre daha dolgunlaşmıştır.

Bu haftada daha duygusalsınız oalaylar ve hikayeler sizi daha çok etkiler. Basit sorunlardan bile etkilenir hale gelmişsinizdir. Açıklı bir film veya dizi izlerken göz yaşlalrınıza hakim olamayabilirsiniz. Yolda yürürken diğer hamile kadınları dikkatle inceleyebilir kendinizle kıyaslayuabilirsiniz.Gördüğünüz diğer hamilelerin kaçıncı haftada olduklalrını merak edebilir doğacak bebeklerinin ilk olup olmadığını düşünebilirsiniz.

Yemek Yeme İsteğiniz Sizi Şaşırtacak

Eskiden yemek yerken az yemeye ve vucudunuzu bu konuda eğitmeye çalıştınız hep ama gebeliğin 24. hafatasında  karnınız hep aç olacak,  iş yapabilmek ve yorgunluğunuzu atabilmek için birşeyler yemelisiniz kilo alacağınızdan korkup kendinizi sıkıntıya sokmayın açlığınızı gidermek sizi rahatlatacaktır. Sizi rahatlatacak şeyler yapın duş alın, alışverişe çıkın, gezin, pikniğe gidin, kendinize takılar ve okuyacak kitap ve dergi edinin….

Gebeliğin 24. Haftasında Anne;

 • Bu haftada karın, göğüs baldır veya kalçanızda gebelik çatlakları oluşabilir. Üzülerek söylemek gerekiyor ama bu çatlakları giderebilecek bir krem türü yok… Size önerimiz bu haftalarda duştan sonra  yumuçatıcı E vitamini içeren kremlerle bu bölgelere masaj yapmanızdır.
 • Göğüs uçlarında sivilceye benzer kabartılar görebilirsiniz. Bu kabartılar sivilce değildir. Meme uçlarını besleyen yağı salgılarlar. Bu kabarcıkları yok etmeye çalışmayın….
 • Bu döneömde tükrük bezlerinizim fazla tükürük üretimi sizi rahatsız edebilir Size önerimiz şekersiz sakızlar çiğnemeniz ve mentollü şeker kullanmanız yönündedir..
 • 24. haftada gözlerinizde kuruluk olabilir. Gözlük veya lens kullananlar için daha sıkıntılı bir durumdur. Göz kuruluğunu önloemek için kayganlaştırıcı göz damlaları veya yapay gözyaşları kullanabilirsiniz. Gözlerinizin daha fazla kurumasını önlemek için güneşli havalarda güneş gözlüğünüzü takmayı unutmayın.
 • Bebeğinizi düşünebilir onun ne yaptığını merka edebilirsiniz. Acaba gülümsüyor mu? Yerinden memnun mu? Açıktı mı? gibisinden sorular aklınızı kurcalayabilir. Bu dönemde bu soruları her hamile kadın aklına getirir.

24. Gebelik Haftasında Bebeğiniz;

 • 24. Haftada Bebeğinizin yaklaşık olarak boyu 30 cm ağırlığı ise 680 gr dır.
 • Beğinizin kemikleri kemikleri kaplayan kas yapıları büyümektedir. 24. haftadan sonra bebeğiniz her hafta 170 gr alarak büyüyecektir.
 • Tüm insanların birbirinden farklı olan parmak izleri ve ayak izleri bebeğinizde de oluşmaya başladı
 • Bebeğinizin yüzü kıllarla doludur ama doğuma kadar bu kıllar epilasyon yapılmış gibi kaybolacaktır..
 • Bebeğinizin duyuları gelişmeye başlamıştır artık tat alabiliyor hissedebiliyor ve duyabiliyor. Onunla konuşmayı deneyebilirsiniz sizi hissedecektir.

24. Haftanın Önerileri

 • 24. ile 28. haftalar arasında glikoz tarama testi yapılması önerilmektedir. Bu exam için şekerli (Örnek portakal suyu) tatlı bir içecek içmeniz ardından da kan şekeri testi yapmanız gerekecektir. Bu şekerli sıvıyı içtikten sonra vücudunuz gerekli miktarda insülin üretebiliyorsa bu sağlıklı olduğunuz anlamına gelir….
 • Ayaklarınızı hep aşağıda tutmayın kan dolaşımını sağlamak için bazen yukarı kaldırmayı deneyin…
 • Saçları boyayarak veya deriye dövme yaparak saçınızı ve dokunuza kimyasal maddeler sürmeyin. Bunların zaralı olduğunu gösteren bir çalışma yok ama kimyevi maddelerden uzak durmanız risk varsa sizi ve bebeğinizi bu riskten uzak tutar

Leave A Response